Tarihçe

HEMA Otomotiv, 1992 yılında  Continental TEVES, şimdiki adıyla Continental Automotive Systems lisansının alınmasının ardından 1996 yılında Hema Endüstri A.Ş bünyesinde Fren Fabrikası olarak faaliyete geçmiştir. Grubun otomotiv sektörüne verdiği öneme paralel olarak, Hafif Ticari Araç ve Otomobil üreticilerinin taleplerine daha iyi odaklanmak, sektörün artan ihtiyaçlarına cevap verebilmek ve OEM firmalarına hizmet kalitesini artırmak amacıyla 2007 yılı başından itibaren Hema Otomotiv Sistemleri A.Ş olarak faaliyetine devam etmektedir.

Tofaş-Fiat firmasının Bursa tesislerinde üretilen Palio- Siena Weekend, Doblo modelleri ve Ford-Otosan Gölcük fabrikasında üretilen Ford Transit Connect modeli için fren sistemleri üretimi gerçekleştirmektedir.

Bunlara ilaveten 1999 yılından bu yana da Karsan, BMC ve Intrall firmalarına, kendi Ar-Ge kadrosuyla geliştirdiği çeşitli fren sistemi tasarımları sunarak hizmet vermektedir.

Hema Otomotiv Sistemleri A.Ş. otomotiv sanayi dallarında kullanılan ekipman ihtiyaçlarını karşılayan öncü bir sanayi kuruluşudur. Değişik tiplerde fren sistemleri üretmesinin yanı sıra debriyaj silindiri, mafsallar, traktör fren silindirleri ürün gamında yer almaktadır.